Angielska oryginalność na drodze

Cechą charakterystyczną angielskich dróg, która wyróżnia ten kraj na arenie międzynarodowej, jest powszechnie w nim obowiązująca zasada ruchu lewostronnego. W zdecydowanej większości państw na świecie ludzie poruszają się, czy to autem, rowerem, czy piechotą, po prawej stronie ulicy.

okulary przeciwsłonecze soczewki kontaktowe Bydgoszcz usługi fizjoterapia luboń

Wyjątkiem jest Anglia oraz jej dawne kolonie, czyli Australia, Indie oraz kraje z obszaru Afryki południowo- wschodniej. Wydawać by się mogło, że ten zwyczaj Brytyjczyków można zaklasyfikować jako jedno wielkie dziwactwo z ich strony.

Prawda przedstawia się jednak w ten sposób, że początkowo, to znaczy jeszcze w czasach starożytnych, poruszano się nie inaczej, jak właśnie lewą stroną ulicy. Było to dużo wygodniejsze rozwiązanie dla ówczesnych ludzi, a także bardziej naturalne – szabla, często chwytana w tym czasie do walki, znajdowała się najczęściej w lewej dłoni walczącego.

Okazuje się, że ruch prawostronny to rezultat mody zapoczątkowanej przez Francuzów, która jednak nie przeminęła, a na dobre przyjęła się na większości dróg. Jak widać, upowszechniła się ona na tyle, iż zapomniano, że w ogóle kiedyś mogło być inaczej.

W latach 60-tych XX wieku, w pewnych kręgach brytyjskich myślano o przemianowaniu ruchu na prawostronny, jednak pomysł spotkał się ze zdecydowanym protestem większości obywateli.