Podczas codziennego wykonywania obowiązków rzadko zastanawiamy się nad zasadami działania sprzętów, z których korzystamy. Kilka razy dziennie włączamy czajnik i gotujemy wodę podejmując ewentualnie refleksję co do wyboru herbaty. A otaczają nas dziesiątki przedmiotów, które nie pomagałyby nam w codziennym życiu gdyby nie energia.
Energetyka jest jednocześnie działem nauki, techniki oraz prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu. Jej głównym przedmiotem jest przetwarzaniem energii dostępnej pod różnymi formami w energię umożliwiającą napęd wszelkich urządzeń codziennego użytku, maszyn oraz procesów przemysłowych. Dziś korzystamy głównie z dwóch rodzajów energii: elektrycznej, która dociera do nas za pośrednictwem przewodów elektrycznych oraz cieplnej – wysyłanej przy pomocy nośnika, który ma zdolność transportowania ciepła (np.
para wodna pod ciśnieniem, woda lub inne substancje płynne). Na system dzisiejszego przemysłu energetycznego składają się: fabryki, które zmieniają formę energii na użyteczną (np. elektrownie, elektrociepłownie) oraz sieci przesyłu energii (wszystkie urządzenia umożliwiające dostarczenie energii odbiorcy).