Dlaczego warto chronić włosy przed słońcem?

Zapewne większość wie, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla ludzkiej skóry – może prowadzić do powstawania przebarwień, poparzeń a nawet spowodować nowotwór skóry. Właśnie w obawie przed takimi skutkami stosujemy ochronne kremy z filtrem.

Słusznie, lecz należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż nie tylko nasze ciało domaga się ochrony przeciwsłonecznej, ale także włosy. Dlaczego je również należy chronić przed promieniami słonecznymi? Włos jest zbudowany z wielu tych samych substancji, co skóra.

Podobnie zatem reaguje na działanie różnych czynników zewnętrznych, także i słońca. Promieniowanie słoneczne ma duży wpływ na budulec włosa, czyli melaninę.

Ciemne włosy mają tego składnika więcej, jasne – mniej. Promienie słoneczne niszczą melaninę, czyli barwnik włosa, w efekcie czego włosy jaśnieją oraz blakną.

O ile na naturalnym kolorze można uzyskać delikatne refleksy, to włosy farbowane stają się zwyczajnie wypłowiałe. Słońce także wysusza włosy, przez co stają się one szorstkie, sztywne oraz znacznie bardziej podatne na złamania oraz urazy mechaniczne.