Mieszkanie w szkockim stylu

Wydawałoby się, że styl szkocki będzie bardzo podobny do angielskiego. Tymczasem pomimo licznych podobieństw, występują także znaczne różnice. Styl angielski przez wielu uważany jest za kobiecy. Dominują bowiem kwieciste wzory i motywy, delikatne i jasne kolory. Szkoci wytworzyli własny styl, który naśladuje męskie upodobania. Charakterystyczna dla tego stylu jest prostota oraz surowość.

W wykończeniu szkockich pomieszczeń wykorzystywane są surowe materiały takie, jak cegła bądź kamień. W dodatku, w szkockim mieszkaniu znajdziemy niemal wyłącznie niezbędne przedmioty i meble. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych elementów dekoracyjnych. Są one obecne, jednak w ograniczonej ilości. W typowo szkockim mieszkaniu nie może zabraknąć tartanów. Jest to wełniana tkanina, na której obowiązkowo znajduje się krata.

Z tkanin tych szyje się nie tylko stroje, ale także inne elementy wyposażenia wnętrz. Meble wykonane są z drewna. Najczęściej nie są barwione. W wielu szkockich domach z drewna wykonane są również krzesła oraz ławy. Na szkockich ścianach nie znajdziemy przeważnie żadnej farby. To powoduje, że wnętrze jest nieco surowe.

Ożywiają je owcze skóry, które często zastępują dywan. Obecnie szkockie mieszkania mają nieco bardziej współczesny charakter. Nadal jednak można w nich znaleźć wiele elementów, które nawiązują do bogatej historii i tradycji. Zadbajmy zatem o motyw kraty. Może się on pojawiać na poduszkach czy zasłonach. Unikajmy także nadmiernych zdobień naszego mieszkania.