Odmienne tradycje ślubne

Ślub to bardzo ważny dzień w życiu każdego człowieka. Zależnie od kraju, którego jest się obywatelką / obywatelem, obrzędy związane z uroczystością zaślubin oraz następującego po nim wesela są jednak nieco odmienne.

Bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądał dzień ślubu dwojga ludzi, wywiera kultura w jakiej zostali oni wychowani. Podczas gdy, tradycja europejska, a także zwyczaje amerykańskie nakazują ubierać pannę młodą w białą suknię, tak na przykład w krajach azjatyckich, nie jest to już znany zwyczaj.

Przeanalizujmy ślub japoński – panna młoda ubierana jest w niezwykle eleganckie, bogato zdobione, białe lub fioletowe kimono. Dominującym kolorem weselnym jest zaś purpura, która w kulturze japońskiej symbolizuje miłość.

Co więcej, panna młoda zamiast popularnego u nas welonu posiada nakrycie głowy w postaci kaptura, pełniącego funkcję zasłony. Przed czym kaptur ma zasłaniać? To bardzo ciekawy motyw, gdyż ma on ukrywać.

rogi, które rzekomo wyrosły Pannie Młodej na skutek zazdrości żywionej wobec matki swojego przyszłego męża, która staje się odtąd głową rodziny. Europejski Pan Młody ubiera się przeważnie w garnitur utrzymany w ciemnych, eleganckich barwach.

Podobnie jest z kolorem stroju japońskich młodzieńców, z tym, że zamiast garnituru zakładają oni do ślubu kimono.