Przyczyny upadku przemysłu włókienniczego

Pomimo, iż działalność włókiennicza była bardzo rozbudowana to niestety nie zawsze szła za tym, jakość produkowanych towarów. Nadszedł czas, gdy produkty słabej jakości przestały cieszyć się dużym powodzeniem.

Z tego też względu, towary te zaczęły się cechować małą konkurencyjnością pozwalającą na utrzymaniu poziomu sprzedaży podobnego do wcześniejszych. Zamknięcie się też rynków krajów bloku wschodniego, czyli dawnego ZSRR, także w sposób znaczący umniejszyło popyt na produkowane na terenie naszego kraju wyroby włókiennicze.

Jakby tego było mało rynek krajowy otworzył się na import artykułów włókienniczych z innych krajów, przede wszystkim z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Pochodzące stamtąd produkty charakteryzowały się czasami dość słabą jakością, jednakże ich cena była na tyle niska, że rekompensowała braki jakościowe.

Te oto powody stały się przyczyną bardzo radykalnego, w latach 90-tych, zmniejszenia produkcji zarówno wyrobów skórzanych jak i pończoszniczych czy tez obuwia.