Rodzaje elektrowni wodnych

Zasoby wodne stanowią dziś jedno z najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Ich funkcjonowanie kosztuje stosunkowo niedużo oraz są mało szkodliwe dla środowiska naturalnego. W elektrowniach wodnych źródłem produkcji energii elektrycznej jest energia potencjalna wody.

Jednym z rodzajów takiej jednostki jest zapora, która generuje tym więcej energii im jest wyższa. Korzysta bowiem z ilości energii jaką traci spiętrzająca się w elektrowni woda. Jedną z wyższych na świecie jest zapora Itaipu licząca 196 metrów.

Elektrownie szczytowo-pompowe natomiast świetnie dostosowują ilość generowanej energii do aktualnego zapotrzebowania. Nadmiar magazynowany jest w specjalnym akumulatorze i w razie potrzeby uwalniany. Są to obecnie największe zbiorniki energii potencjalnej na świecie.

sterowniki i regulatory gdańsk Znany na rynku producent rozpuszczalników ma w ofercie rozpuszczalniki.

Najbardziej uzależnione od przyrody są jednak elektrownie przepływowe, których moc zależna jest od siły z jaką płynie w sposób naturalny woda. Najlepszym miejscem na ich budowę są naturalne spiętrzenia wody.

Skup złomu Chorzów