Rozmowa z poprzednim wynajmującym

Potencjalni najemcy zwykle załatwiają wszelkie szczegóły, związane z ewentualnym wynajmem z właścicielem. Nic dziwnego – w końcu to on decyduje, kogo przyjmie do mieszkania oraz określa wysokość miesięcznych opłat oraz wprowadza pewne zasady.

Mimo wszystko, jeśli chętni na wynajem mają możliwość porozmawiania ze swoimi poprzednikami, bez wątpienia powinni skorzystać z takiej okazji. Poprzedni mieszkańcy niejednokrotnie znają lokum lepiej niż sam właściciel, który być może również w nim przebywał, ale kilka lat temu.

Od tamtego czasu mogło się zmienić wszystko – pobliska infrastruktura, sąsiedzi, sposób wyrzucania śmieci czy obsługa podstawowych urządzeń, zainstalowanych w budynku. Zawsze warto zapytać poprzedników, jak im się mieszkało w danym lokalu i czy nie było żadnego problemu z sąsiadami.

Jeśli w rozmowie nie uczestniczy właściciel (takie rozmowy są zwykle bardziej szczere, bo obecni najemcy nie starają się omijać faktów, niewygodnych dla wynajmującego), można też podpytać o to, jaki jest z nim kontakt, czy robi problemy i czy pomaga w sytuacjach awaryjnych. To właśnie takie dyskusje bardzo często pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.