Cięcie i szlifowanie
Materiały używane w przemyśle praktycznie zawsze mają swoją formę podstawową, w której trafiają do zakładu produkcyjnego. Następnie za pomocą wysokiej jakości specjalistycznego sprzętu jest im nadawana pożądana forma, która w gruncie rzeczy zależy od woli twórców.
Zwykle najpierw powstaje projekt, współcześnie w postaci komputerowych symulacji, jednakże w niektórych dziedzinach wciąż mocno trzyma się rysunek odręczny. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych zakładów o zacięciu rzemieślniczym, gdzie doświadczeni fachowcy starają się kultywować dawne metody obróbki oraz produkcji.
Jeśli wskazujemy konkretne maszyny przemysłowe jakie są dziś używane, na pewno musimy wymienić urządzenia przeznaczone do cięcia oraz szlifowania. Tak naprawdę poszczególne modele są dedykowane do użycia wobec szerokiej gamy materiałów – drewna, szkła, metalu, tworzyw sztucznych.
Przecinarki muszą posiadać ostrze dostosowane do cięcia tworzywa o danej twardości. Podobnie sprawy mają się ze szlifowaniem, które stanowi z reguły jeden z końcowych etapów obróbki każdego produktu, jaki ma opuścić linię.